FCC Gliding – Prievidza, Słowacja 14.04 – 25.04.2024

2024.04.16 Aktualnie w bliższym nam zakątku Europy rozpoczęły się jedne z piękniejszych zawodów pod względem scenerii latania zawody w Prievidzy na Słowacji. Nasze zadania często przebiegają w obszarze Tatr Wysokich i Tatr Niskich aż po malownicze nizinne tereny Dunaju przy granicy z Węgrami. W sobotę rano sezon zawodniczy 2024 rozpoczął się dla mnie wyprawą po odbiór po przeglądzie głównym szybowca Discus 2a w Międzybrodziu Żywieckim od WIRKK Serwis Szybowców. Następny odcinek tego dnia to przeprawa do Prievidzy, gdzie po przybyciu przywitałem obecnych już kolegów. Zmontowałem z ich pomocą szybowiec, zarejestrowałem się na zawody i udałem do miejsca noclegowego. Po wieczornej odprawie rozpoczynającej zawody postarałem się o wcześniejszy odpoczynek regenerujący po kilku ostatnich dniach pełnych pracy i różnych zajęć. Kolejnego dnia niestety pogarszająca się pogoda zmusiła kierownika sportowego do odwołania zadań dla wszystkich klas stojących w gotowości na polu wzlotów. Zdecydowałem się aby mimo wszystko polecieć w celu sprawdzenia szybowca po jego długiej przeprawie z Australii oraz zapoznać się z nowym przyrządem navigacyjnym Oudie N, którym na „sucho” zapoznaję się od dwóch miesięcy. Warunki były wystarczające aby spokojnie utrzymać się w powietrzu a późniejszym popołudniem wzmocniły dając szanse na oblot zadania. Był przyjemny żagiel na Vtacniku, fala za pasemkiem Rokosza oraz chwilowa dość dobra termika po godzinie 15:30. Kolejne dwa dni również zostały odwołane przez warunki atmosferyczne ale udało się bardzo dobrze wykorzystać ten czas na niespodziewane dość zaawansowane prace przy sprzęcie z pomocą Leszka Staryszaka i kolegi z Finlandii Nuutti Kankare. Od jutro prognozy zwiastują poprawę pogody więc pełni optymizmu z gotowym technicznie sprzętem czekamy na pierwsze zadania. Tym razem będę latał i współpracował w z dwójką młodszych kolegów z Szybowcowej Kadry Juniorów którzy rozpoczęli przygodę w klasie standard a ich celem są przygotowania i budowanie formy na lipcowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

Strona zawodów https://www.fccgliding.sk/index.php?str=uvod&language=en

Strona z wynikami https://www.soaringspot.com/en_gb/fccgliding2024/results/15m

2024.04.17 Mimo optymistycznych prognoz przeważyły przelotne deszcze z szybko budujących się chmur kłębiastych. Zadania odwołane we wszystkich klasach około godziny 14. Warunki poprawiły się godzinę później i kilka szybowców poleciało na lokalną termikę. Jutrzejszy dzień z dużymi szansami na pierwszą konkurencję.

2024.04.18 We wszystkich klasach zadania obszarowe z minimalnym czasem oblotu 3h. Prognozy dość optymistyczne z tendencją do rozlewania Cu w sektorze północnym i przelotnymi opadami śniegu. Starty ziemne na kierunku północnym pod dość silny północno-zachodni wiatr. W powietrzu pod podstawami 1900mAMSL temperatura -7’C. Po pierwszym wczesnym odejściu wracamy na linie i ponawiamy start w nieco lepszym oknie do pierwszej i na przejściu do drugiej strefy. Lecimy dobrymi połączeniami od nawietrznej strony z dużą ilością słońca wchodzącego od doliny Dubnicy nad Vahom. Łapiemy zdecydowane i dobre kominy od 2,5 – 3m/s w tym rejonie. Kilka kilometrów dalej ustawia się połączenie na Klak. Zabiera mnie dobry ale bardzo ciasny i dynamiczny w tym momencie komin 2,2m/s, kolegom nie udaje się wpasować w noszenie. Rozchodzimy się, lecę sam z przodu wyżej 400m. Przy Klaku na około 1650mAMSL patrząc w kierunku drugiej strefy do doliny Martina podejmuję decyzję o zaliczeniu krawędzi sektora przy skraju pasma Velkiej Luki. Ponieważ przeważał wiatr północno zachodni już od trawersu Dubnicy lecę przekonany że Luke da się zaliczyć bezpiecznie na żaglu do strefy i zawrócić znów na pasmo. Obawiałem się również o zawietrzną od Luki przy bliskim przejściu bezpośrednim do doliny Martina. Niestety wiatr wieje z odchyłką północną i jest niespodziewanie słabszy. Jestem z przodu i bez szans na zawrócenie, żagiel tylko delikatnie podtrzymuje. Niestety podobne problemy miał Sebastian Kawa ale zdążył zawrócić na Klak i z 300mAGL po stracie cennych kilkunastu minut na nasłonecznionym zboczu odzyskał wysokość. Ja byłem wyżej i liczyłem jeszcze na północne wycinki Vielkiej Luki. Wcześniej wiał silny przeszkadzający wiatr tak teraz jest praktycznie cisza. Na niskiej już wysokości zmuszony tą sytuacją po doskonałości skierowałem się w kierunku lotniska w Martinie. Podobna sytuacja spotkała Kubę a Maciek który wcześniej wybierał pole przed Klakiem gdy my byliśmy wysoko złapał dobry komin. Mając podgląd na sytuację i naszą wymianę informacji z trawersu Klaka poleciał bezpośrednio do strefy i dalej z wiatrem do pierwszych strzępów Cu. Bez większych kłopotów zalicza w bardzo dobrym południowym wycinku trasy zadanie. Podobną taktykę wykorzystania Vielkej Luki obrał dziś Staszek Biela i Andrzej Śmielkewicz. Niestety z identycznym negatywnym skutkiem. Z Martina do Prievidzy zabiera mnie Dynamic.

2024.04.19 Druga konkurencja FCC Prievidza. Lecimy na zadanie obszarowe w kierunku południowym z minimalnym czasem oblotu 2h. W prognozie dość dobre krótkie okno pogodowe przed podchodzącym z zachodu opadami od frontu chłodnego.

Podczas startów ziemnych pojawiają się przelotne opady śniegu. Jest dość zimno, pod podstawami osiągającymi 1800mAMSL temperatura spada do -7’C. Decydujemy się na szybkie odejście po otwarciu startu lotnego. Lecimy w kierunku Tribec gdzie pod częściowo górnym zachmurzeniem noszą pojedyncze Cu do 2m/s ale trudno przekroczyć 1400mAMSL. Przejście do drugiej strefy ze słabą termiką, ciężko o dobry komin. Poprawa warunków na południe od elektrowni atomowej w Mochovce. Stabilniejsze noszenia od 2 do 3m/s z podstawami do 1800mAMSL. Rozciągamy drugą strefę kilka kilometrów za jej środek licząc na optymalny powrót po minimum zaliczania trzeciej strefy. Od zachodu widać bardzo szybki napływ zachmurzenia górnego oraz zwartą linię chmur frontowych. Ostatnie dobre noszenia na 10km przed trzecią strefą. Po zaliczeniu ostatniego sektora zamiast lecieć jak inne szybowce na prawo w kierunku odchodzącego słońca i słabnących Cu podlatuję bliżej czoła frontu. Zaczyna się odczuwalne coraz mocniejsze dynamicznie narastające noszenie a przed zachmurzeniem są 4m/s do 1800mAMSL. Nad zachmurzeniem wałka burzowego wykonuję szybki dolot z 70km. Na lotnisku ląduje w tym samym momencie około 30 szybowców – mając zapas prędkości i wysokości wykonuję lewy krąg i ląduje po lewej stronie pasa za pilotem z Litwy. Kilka chwil później niestety dwa szybowce ulegają kolizji na dobiegu. Warunki są niekorzystne, jest tylny podmuch do kierunku lądowania i pada. Wczesno-wiosenne zmienne warunki na trasie z liną frontu chłodnego na dolocie pozwoliły na rozegranie dzisiejszego zadania.

2024.04.20 Ze względu na niekorzystnie warunki atmosferyczne zadania odwołane we wszystkich klasach.

2024.04.21 Warunki pogodowe i prognozy wydają się dziś lotne. Od ostatnich opadów pojawia się problem bardzo mokrej utrudniającej bezpieczne starty i manewry powierzchni trawiastej lotniska. Zadania odwołane we wszystkich klasach. Nie zastanawiając się długo w gronie kolegów ruszamy na górską wycieczkę na szczyt pobliskiej Magury. Pogoda i atmosfera sprzyja. Spędzamy cały dzień na wędrówce i zaliczamy 32km. Jutro jest szansa na krótkie zadania.

2024.04.23 Ostatnie dni tegorocznej serii FCC Prievidza wg. intensywnej analizy prognoz pogody przez organizatora potwierdziły nikłe szanse na regulaminowe rozegranie zawodów. Przechodzące opady, niskie temperatury i wysoki poziom wilgoci zmniejszał nośność powierzchni trawiastej. Stanowiło to dodatkową przeszkodę i zagrożenie w bezpiecznym starcie i lądowaniu. Każdemu zależało na lataniu które jest tu zawsze bardzo dobrym treningiem i wejściem w sezon zawodniczy. Zabrakło dwóch konkurencji. Myślę że zbliżające się na początku maja Mistrzostwa Polski w Lesznie i poprzedzające kilka dni treningu indywidualnego pozwolą na obszerniejsze relacje z mojej strony. Organizator zarówno jak i zawodnicy patrzą w przyszłość aby tu ponownie wrócić więc jest już znany kolejny nieco późniejszy termin kolejnej serii FCC w 2025 roku 27.04 – 08.05.2025. Podziękowania dla mojego partnera Gminy Grodzisk Mazowiecki (Start został dofinansowany ze środków Aeroklub Polski, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Sponsorów Aeroklubu Polskiego).