8. Mistrzostwa Polski w klasie 15m, Ostrów Wlkp (2018)

8. Mistrzostwa Polski w klasie 15m, Ostrów Wlkp (Ostrów Glide 2018) 24.05 – 03.06.2018

Link do wyników – https://www.soaringspot.com/en_gb/ostrow-glide-2018/results/15m-nationals

Link do galerii – http://www.lukaszblaszczyk.com/smp-15m-ostrow-wielkopolski-2018/

Kolejne udane Mistrzostwa Polski w klasie 15 metrowej w Ostrowie Wielkopolskim. Dlaczego udane? Dzień przed zawodami wykonałem przelot treningowy 500km, w którym odświeżyłem sobie latanie nad terenem Wielkopolski a w samym okresie od 24 maja do 3 czerwca rozegraliśmy aż osiem konkurencji! Był to bardzo ważny moment dla mnie i zapewne dla zawodników i reprezentacji, które wystartują już za niecały miesiąc w Ostrowie na 35. Mistrzostwach Świata w klasach 15m, standard i club. Tomek Krok (doświadczony pilot Kadry Narodowej/wielokrotny medalista) tym razem jako TASK SETTER wykładał nam trasy nad znanym sobie terenem i układem pogody. Kolejny raz po Stalowej Woli – Tomek potrafił wpasować nas w okna pogodowe gdzie dookoła otaczały nas czasem burze a wcześniejsze starty pozwoliły wylądować tuż przed czołem żywiołu jak miało to miejsce w czwartej i ostatniej konkurencji.

 

 

Pogoda, bardziej przypominała tą z okresu lipiec/sierpień mimo że był to koniec maja, temperatury powietrza były również nieco wyższe niż tradycyjnie w maju, przeważały wschodnie wiatry, nie było spływów mas powietrza z kierunków skandynawskich generujących termikę naniesioną, teraz przeważała wypracowana od operacji słońca. Sam rejon lotów w Ostrowie Wielkpolskim jest dość korzystny pod względem dostępności przestrzeni powietrznej, TMA Poznań NORTH i SOUTH są poszatkowane dla nas z podniesioną dozwoloną wysokością co usprawni nasze latanie i wykładanie tras. Na wschód jesteśmy praktycznie bez ograniczeń przestrzeni, możemy lecieć aż do Stalowej Woli a na zachód do samej granicy.

Lataliśmy w parze z Mateuszem Siodłoczkiem na naszych kadrowych Discusach 2a w takiej samej konfiguracji jak na planowane MŚ. Trening w dobrze współpracującej parze przekłada się z powodzeniem na wynik. Ciągle doskonalimy nasz styl latania i wyciągamy wnioski z każdego lotu. Na MŚ dojdzie współpraca pomiędzy klasami, z „ziemią” czyli kierownikiem ekipy. Poziom koncentracji na locie, analiza rozwoju sytuacji meteo i podjęcie decyzji o odejściu na trasę będzie wyrabiała się w zamkniętej grupie na łączności radiowej – zawodnicy, kierownik ekipy/meteorolog. Kilka dni przed MŚ będziemy mieli okazję na treningu oficjalnym i nieoficjalnym podjąć więc współpracę już całym „pełnym teamem”.

 

 

Dziękuję kibicom, pomocnikom, organizatorowi i wszystkim którzy choć trochę interesują się naszym sportem. Gratulacje dla Mistrza Polski Łukasza Grabowskiego z Dianą tworzycie mega parę, zazdroszczę Wam trochę! Gratulacje Piotr Jarysz! Dzięki Mateusz Siodłoczek! W klasie klub RZS jak i na MP, miejsca na podium przypadły dla Reprezentancji Polski na najbliższe Mistrzostwa Świata a więc do zobaczenia w Ostrowie już pod koniec czerwca!

 

Dodaj komentarz