2021.04.25 Pierwszy lot w sezonie 2021

Zanim przejdę do opisu samego lotu chciałbym złożyć podziękowania dla kolegi szybownika Łukasza Wójcika za wykonanie w swojej rodzinnej firmie reklam na sprzęt z bardzo dobrej jakości materiałów. Współpracujemy ze sobą od kilku lat, warto składać zamówienia na sprzęt lotniczy. Łukasz ma bardzo duże doświadczenie, służy pomocą oraz zawsze dobrze doradzi i szybko podeśle pod wskazany adres http://wwreklama.pl/

W sezonie 2021 głównym partnerem który wspiera moją działalność sportową jest Gmina Grodzisk Mazowiecki, której jestem mieszkańcem od kilku lat. Chciałbym tutaj podziękować Panu Grzegorzowi Benedykcińskiemu burmistrzowi miasta Grodzisk Mazowiecki za docenienie moich dotychczasowych osiągnieć w szybownictwie. Główny cel współpracy to promocja gminy do końca sezonu w Polsce i na Mistrzostwach Świata we Francji https://grodzisk.pl/

W dniu 24 kwiecień  wykonałem pierwszy lot w sezonie 2021 – zaplanowane zadanie OLC. Prognozy najlepsze dla rejonu Kielc i Częstochowy z pogorszeniem pogody i opadami śniegu po godzinie 15:00 w rejonie Ostrowa. Atmosfera bardzo zimna po nocnych gruntowych  przymrozkach. Temperatura w powietrzu na wysokości 2300 AMSL w bardziej słonecznym wycinku trasy -12’C, w rejonie z większą ilością lokalnego zachmurzenia średniego i pod samymi podstawami Cu -15’C.

Lot bardzo ciekawy przez zmienne dynamiczne warunki. Noszenia w lepszych wycinkach do 4 – 5 m/sek. Na krawędzi opadów śniegu noszenia również bardzo dobre i stabilne. Zdarzało się że opad „otaczał” całą chmurę Cu dokładnie tam gdzie występują prądy zstępujące. Śnieżny opad w większości nie docierał do ziemi więc w miejscach nasłonecznionych dość szybko powstawały świeże Cu.

Odwiedziłem przy okazji okolice Włoszczowej oraz dwa razy rodzinny Jarocin. Przetestowałem Discusa 2a po zimowym bazowaniu – lata jak zwykle bardzo dobrze (przeglądy okresowe sprzętu w firmie WIRKK – Serwis Szybowców Jerzy Biskup są kolejny raz na najwyższym poziomie). Wylądowałem po 6h lotu zaliczając trasę OLC 612km z prędkością 101km/h. Można było latać w rejonie Ostrowa znacznie dłużej przy zachowaniu odpowiedniej czujności w powietrzu do godziny 19:30 i rozciągnąć lot do 700km na szybowcu klasy standard.