12. Mistrzostwa Polski w klasie 15m, Leszno (2022)

Do udziału w  12. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie piętnastometrowej rozgrywanych na lotnisku w Lesznie zostało zakwalifikowanych dwudziestu jeden zawodników. Do rywalizacji przystąpiło wielu utytułowanych pilotów kadry narodowej i reprezentacji polski. Równorzędnie rozgrywane są Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Club-A w których wystartowało dwudziestu sześciu zawodników.

Lotnisko w Lesznie położone jest w bardzo dobrym terenie termicznym umożliwiającym latanie na szybowcach i rozgrywanie zawodów różnej rangi. Są to obszary leśne na zachód do granicy z Niemcami, południe w rejonie Żmigród – Ostrzeszów i dalej na północ Puszcza Notecka. Statystycznie Leszno jest znane na arenie międzynarodowej z dobrego i szybkiego latania z dużą ilością konkurencji.  W historii rozgrywano tu z powodzeniem kilka razy mistrzostwa świata i Europy.

Link do strony z wynikami Mistrzostw Polski w klasie 15m oraz relacjami:

https://www.soaringspot.com/en_gb/12smp15m/

https://www.facebook.com/glideraceleszno

2022.06.02 Przed Mistrzostwami Polski wykonuję lot treningowy w Ostrowie Wielkopolskim – jest to deklarowany wielobok 755km. Poranne deszcze odstraszały ale prognozy dawały szanse. Trzeba było spróbować i sprawdzić sprzęt. Wyszło z całej trasy blisko 600km. Pierwszy lot na Discusie I w tym roku i przy okazji bardzo dobry trening w skomplikowanej pogodzie z Wiktor Łaciński. Omijanie TSA07, bardzo długo niskie podstawy i pogoda odwrotna od prognoz. Goerlitz (DE) z Ostrowa zaliczone.

Link do analizy wykonanego przelotu https://www.weglide.org/flight/162613

2022.06.05 Od soboty rozgrywamy na lotnisku w Lesznie Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m. Ze względu na mało korzystne warunki atmosferyczne aktualnie polecieliśmy (w niedzielę) na jedną konkurencję obszarową z minimalnym czasem oblotu 3h30min. Lot odbył się w stabilnych warunkach z połączeniami szlakowymi w rejonie Zielonej Góry i Głogowa oraz najlepszym oknem termicznym na linii Żmigród – Twardogóra – Ostrzeszów. W dni wolne od latania trzeba było dostosować się do sytuacji więc odwiedziłem rodzinę w Jarocinie i Polkowicach, skorzystałem z roweru i zawitałem do Boszkowa oraz sprawdziłem w kinie co dzieje się aktualnie u Mavericka w Top Gun.

Dziś środa mamy mieć więcej słońca niż deszczu więc polatamy.
 

2022.06.08 Drugie zadanie obszarowe z czasem oblotu 2h30min. Leszno od rana na krawędzi zachmurzenia wysokiego, na zachód błękit i coraz lepsze Cu. Niestety są tam aktywne dalsze strefy TSA07 zajęte przez wojsko i manewry NATO. Kierownik sportowy bez większego wyboru kieruje nas do pierwszej strefy w rejon nieaktywnego lotniska w Krzywej. Jest tam najlepiej, podstawy do 2000mAMSL noszenia do 3 m/sek. Dalej powrót do gorszej pogody. W drugiej strefie bliżej Góry gdzie wlatujemy pod cienkiego cirrusa. Po jej minimum lecę do strefy trzeciej przez kilka połączeń gdzie chmury Cu wydają się coraz słabsze bez szans na komin dolotowy. Zawracam do lotniska lewą stroną gdzie więcej słońca i kilka zdrowszych Cu daje spokojny dolot.

 

2022.06.10 Trzecie zadanie Mistrzostw Polski – konkurencja obszarowa z trzema obszarami z czasem oblotu 2h45min. Modele prognostyczne troszkę zróżnicowane ale z wypadkową tendencją do termiki bezchmurnej. Już na holu w bezchmurnym oknie da się odczuć że noszenia układają się wg. prognozy FCST24 w osi wiatru północno – zachodniego. Jest kilka Cu 1/8. Wyczekuję odejście z sektora odlotowego na północnym – wschodzie, blisko TMA Poznań. Jest tam więcej chmur i układają się w szlak, który niestety wchodzi w niższe TMA. Równolegle tworzy się kilka Cu pod którymi coraz lepiej i stabilniej nosi. Odchodzę na trasę 30 min po otwarciu startu lotnego. Noszenia układają się w pasma pozwalając na dolot do lepszych na północ od Nowego Tomyśl 3/8 Cu z wyższymi podstawami do 1600 mAMSL. Pierwszą strefę zaliczam na jej końcu w towarzystwie Janusza Centki przy Puszczy Noteckiej w Międzychodzie. Do połowy drugiej strefy lecimy razem. Lecimy wysoko 1800 mAMSL na bezchmurnej łapiemy dwa dobre kominy. Janusz odchodzi w lewo inną koncepcją jesteśmy bez łączności ja lecę swoja zaplanowaną koncepcja po prostej do oznaczonego szlaku Cu wychodzącego z trawersu Krosna Odrzańskiego na końcu drugiej strefy. Nosi i podtrzymuje w osi wiatru zgodnie z prognozą FCST24. Przy Zielonej Gorze dokręcam w 4m/sek do 2200 mAMSL. Dalej lecę w osi wiatru w słabo oznaczonym szlaku przez około 100km i bez większej potrzeby wyrabia się tam dolot przez trzecią strefę przy Żmigrodzie po podtrzymaniach szlakowych. Udany i wygrany lot mimo mało optymistycznych prognoz. Wieczorem organizator serwuje poczęstunek i grilla dla uczestników mistrzostw – dziękujemy.

2022.06.11 Ostatnia konkurencja obszarowa Mistrzostw Polski. Czas oblotu 3h30min, ze strefami w rejonie Kępna, Góry i Twardogóry. Zagrożenia w tym dniu to Altocumulus w rejonie drugiej strefy i na odcinku dolotowym. Zgodnie z prognozami adekwatny rozwój warunków. Pierwszą strefę mimo niespodziewanie gorszego jej fragmentu wschodniego udaje się celowo rozciągnąć na sam koniec. Drugą pokrytą w większości przez Ac z dolotem po minimum przez wykształtowaną już bardzo dobrą termikę przy Wzgórzach Trzebnickich i terenach leśnych Twardogóry, Milicza i Żmigrodu. Ostatnią na jej wschodni skraj również w mocnej termice. Dolot wyrabia się pod podstawami na 2300 mAMSL na 60 kilometrze z kilkoma Cu dla pewności pod Ac bliżej Leszna.

Niebo z moich rodzinnych stron zapracowało kolejny raz pomyślnie i pomogło w zdobyciu tytułu Mistrza Polski w klasie 15 metrowej. Podziękowania dla organizatorów za cierpliwość w przygotowaniu zawodów i w trafnym wykładaniu tras oraz dla kolegów zawodników za sportową i koleżeńską rywalizację. 14 medal Mistrzostw Polski dojechał bezpiecznie do domu. Następne zawody to teren Litwy i Mistrzostwa Europy w klasie Standard na lotnisku Pociunai (02.07 – 16.07.2022).