Zestaw kotwiczeń do szybowiec/samolot

Kolega Paweł (Aeroklub Ostrów) konsultując się ze mną nad technologią, wykonał zestawy kotwiczeń do wszystkich szybowców kadrowych. Ogromne podziękowania dla Pawła za fachowe wykonanie. Zestaw ten może być wykorzystywany również dla mniejszego samolotu. Składa się z 11 szpilek, trzech kątowników, lin lub taśm z grzechotką, młotka oraz torby. Szpilki wykonane są z twardej stali 45 o średnicy 10mm i długości 40cm. Przez to że są w miarę cienkie, zaostrzone stożkowo na tokarce, wykonane z wytrzymałej stali (przez co nie wyginają się i nie odkształcają), zabezpieczone galwanicznie przed korozją bardzo łatwo wbija je się w grunt o różnej twardości. Od góry mają nakręcone na stałe i skontrowane nakrętką – uszko (odkuwkę). Uszko powoduje że łatwo wyjmuje się szpilki z ziemi. Do mocowania dziobu oraz końcówek skrzydeł używa się również zabezpieczanego galwanicznie kątownika. Przez trzy otwory pod kątem 45 stopni wbija się szpilki w ziemię (przy twardszej ziemi wystarczy wbić po dwie, przy piaszczystej po trzy). Do kotwiczenia ogona używa się dociąganego pasa lub liny i tylko dwóch szpilek osadzonych w miarę szeroko (również pod kątem 45 stopni) tak aby był wystarczający prześwit dla koła głównego przy wpychaniu i wypychaniu szybowca. Szpilki ogonowe można wbić aż się całe schowają w ziemię lub zostawić lekko wystające – ryzyko przypadkowego przebicia opony podwozia głównego (czy też koła od samochodu) jest mało prawdopodobne przez owalne zakończenie odkuwki. Skrzydła przytwierdzamy pasem „z grzechotką” lub liną w zależności od potrzeb, najlepiej pod kątem 45 stopni do kotwiczeń rozstawionych na zewnątrz skrzydeł szybowca (w pionie lub pod mniejszym kątem też można tylko tutaj trzeba uważać żeby skrzydło nie obijało się po opuszczeniu o kotwiczenie).

Podobny zestaw eksploatuję prywatnie od 10 lat, sprawdził się na różnych europejskich lotniskach w różnych warunkach terenowych i trudniejszych atmosferycznych. Zajmuje mało miejsca w przyczepie.

Polecam produkt kolegi, posłuży z powodzeniem na wiele lat, wykonany jest bardzo starannie w przystępnej cenie. Wszystkich informacji udzieli bezpośrednio sam Paweł pod nr tel. +48602403437

Poglądowe zdjęcia pomogą w sposobie kotwiczenia szybowca.